Harlan Coben ma na swoim koncie 38 książek, wszystkie z gatunku kryminału. W jego fabułach nie brak jednak i wątków obyczajowych, sensacyjnych czy też rasowego thillera. Już jego debiut literacki (w roku 1995) wywołał duże zamieszanie na rynku wydawniczym w Ameryce, a thiller Nie mów nikomu pozwolił stać się mu międzynarodową gwiazdą. Chłopiec z lasu to jego nowa powieść. Czy powróci w niej do swoich najlepszych utworów, czy raczej historia ta przejdzie bez większego echa?

Rozpoznawalni pisarze

Pisarze, którzy działają w literackim środowisku od dłuższego czasu, mają łatwiej. Ich nazwiska dają gwarancję sprzedaży książek, jakiekolwiek te by nie były. W dodatku przyciągają uwagę sezonowych czytelników, zachęcają do zakupu. Dlatego też na rynku – szczególnie jeśli chodzi o gatunek kryminalny czy romans – pojawiają się tytuły nieudane, słabe. Chłopiec z lasu to klasyczna Cobenowska narracja. Poznajemy mężczyznę borykającego się z zanikiem pamięci, o ciężkiej przeszłości, który zmuszony jest rozwikłać tajemnicze zaginięcie nastolatki. Nie jest to zła powieść. O nie. Znakomicie wpisuje się w swój gatunek, trzyma w napięciu i nie odpuszcza czytelnikowi, nie pozwala mu na odłożenie historii na bok. A to się ceni, właśnie dzięki temu – między innymi – książki Harlana Cobena sprzedają się tak dobrze. To twory inkluzywne, które trafią w gusta zróżnicowanej rzeszy odbiorców. Jednak zniechęcić mogą tę część czytelników, która szuka w literaturze jakiejś głębszej głębi psychologicznej, dobrego pióra.

Historia a styl

Harlan Coben nie pisze specjalnie dobrze. Jego styl charakteryzuje się sporym minimalizmem, często zbyt dużym uproszczeniem zdarzeń czy motywów działań postaci, dużą generalizacją. Widać to w Chłopcu z lasu, bohaterowie są raczej jednowymiarowi, niespecjalnie nam na nich zależy, a to, co najmocniej nas trzyma przy lekturze to napięcie, jej dynamika oraz ciekawość. Coben od swojego czytelnika nie wymaga wiele. Zresztą nie ma też takich motywacji. Tworzy książki stricte popularne, mające dawać odbiorcy rozrywkę, nie zamęczyć go czy znużyć. Prawdopodobnie każdy fan kryminałów ma lub miał na swojej półce przynajmniej jedną książkę sygnowaną nazwiskiem Cobena. Nic w tym dziwnego, gdyż ten autor należy do jednych z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych w swojej kategorii. Chłopiec z lasu to jedna z jego lepszych fabuł, której zakończenie może przyprawić nas o mały zawrót głowy. Chociażby dla niego – warto po tę lekturę sięgnąć.

zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com